понеділок, 25 листопада 2013 р.

Загадкові тарифи ТКЕ в УкраїніТарифи ТКЕ складають левову частину комунальних платежів, тому це питння зачіпає інтереси чи кожного громадянина України. Більше того, це питання стає інструментом махінацій у геополітичній грі та впливає на цівілізаційний вибір цілого народу України. Розглянемо це детальніше.

За даними газового балансу на 2013 рік:
- газ українського видобутку - 22,049 млрд куб м
при цьому
- населенню та для забезпечення горіння Вічного вогню - 16,5 млрд куб м
- для виробництва теплової енергії для потреб населення, релігійних організацій та творчих спілок - 6,3
млрд куб м
Отже, потреби населення в газі на споживання та опалення згідно газового балансу мають цілком покриватися за рахунок газу власного видобутку, а згідно ст.10 закону України
“Про засади функціонування ринку природного газу” (№ 2467-VI). газ власного українського видобутку направляється на потреби населення. за цінами, встановленими державним регулятором (НКРЕ).

За останньою інформацією від 23.11.2013, що її на шоу Шустер лайв озвучив міністр енергетики Е.Ставицький,
ціна на газ українського видобутку - 340 грн / 1 тис. куб м
ціна з транспортуванням для населення - 800 грн
/ 1 тис. куб м
газ для ТКЕ - 1100 грн
/ 1 тис. куб м

Розглянемо достовірність цієї інформації на прикладі пересічного киянина, тепло та гарячу воду якому постачає ТЕЦ-5 (що працює на газі), а газ для газовоої плити постачає Київгаз.
Отже,
- газ для плити (Київгаз) - 725 грн
/ 1 тис. куб м
- гаряча вода (
ТЕЦ-5) - 16240 грн / 1 тис. куб м
-
опалення (ТЕЦ-5) - 3000 грн / 1 тис. кв м

Якщо до тарифу щодо газу для газової плити питань не виникає, то з другим і третім тарифами питання виникають дуже серйозні.
Стосовно опалення, звичайно, порівняння є ускладненим. оскільки йдеться про нагрівання 1 тис кв м повітря будинку.
Проте в інтернет архіві знайшлося цікаве твердження міністра ЖКГ в 2010, саме в той час, коли були підняті тарифи на газ для населення на 50%. У зв"язку з цим піднімалися і тарифи на ЖКГ, при цьому міністр Юрій Хіврич тоді говорив таке: "У зв'язку з тим, що в собівартості тепла і води газ складає в середньому 53%, то, за нашими розрахунками, ціна на тепло і воду підніметься на 20-25%"
Отже з цього твердження робимо приблизний розрахунок:
тариф на гарячу воду та опалення  = 1100 *153% = 1683 грн
Погодьтеся, що різниця між
1683 грн та 16240 грн і 3000 грн є величезною

А далі ще цікавіше. Навіть при такій величезній надприбутковій маржі, тарифи ТКЕ є офіційно збитковими і дотуються держбюджетом. Так, наприклад, в цьому році, заборгованість держбюджету перед підприємствами ТКЕ щодо погашення різниці в тарифах для населення офіційно склала на 1 вересня 2013 р. 10,6 млрд грн, в наслідок чого партією влади був терміново прийнятий вексельний закон, що відтерміновував сплату боргу під 5% річних.

Отже, населенню продають дуже дорогий газ, і при цьому є абсолютно незрозумілим. куди зникає дешевий газ українського видобутку.

Так. наприклад, компанiя "Київенерго" 25.10.2013 офіційно заявляє, що частка українського газу в її виробництвi теплоенергiї становить лише 30%.

З"являються також факти, коли НАК Нафтогаз намагається змусити наслення купувати газ за промисловими тарифами

На останок не зайвим буде нагадати, що саме дефіцит НАК Нафтогаз викликав найбільшу стурбованість МВФ, який на запит щодо можливого отримання кредитної лінії урядом України відповідно вимагав скорочення дефіциту НАК Нафтогаз шляхом підвищення внутрішніх цін на газ.
І саме це стало чи не основним аргументом, який наводив прем"єр Азаров, виправдовуючи урядове зупинення процесу підписання угоди про Асоціацію з ЄС.


 

Немає коментарів: